Spotkania

Archiwum: spotkania z 2011 roku

Data: 15.12.2011

Temat: Przedświątecznie, rocznicowo – macierzankowo…

W najbliższy czwartek spotkamy się po raz ostatni przed świętami i w starym roku. W takim przedświątecznym klimacie uczcimy też symbolicznie 3 rocznicę powstania Macierzanki (to był adwent 2008 r.). Można przynieść coś dobrego na wspólny stół 🙂 Powspominamy, podsumujemy ostatnie wydarzenia, podzielimy się Opłatkiem i z nadzieją popatrzymy w przyszłość. Kolejne spotkanie odbędzie się już w Nowym Roku. Zapraszamy!

***

Data: 8.12.2011

Temat: Pakujemy Szlachetną Paczkę

Na najbliższym spotkaniu będziemy pakować rzeczy, które zostaną dostarczone przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki do wybranej przez Macierzankę rodziny. Prosimy o przyniesienie zadeklarowanych wcześniej podarunków. Przydadzą się też pudełka i papiery do pakowania prezentów.Zapraszamy

***

Data: 1.12.2011

Temat: Echa Kongresu Miłosierdzia – Wspólnota Przymierze Miłosierdzia

Najbliższe spotkanie Macierzanki będzie nawiązywać do II Światowego Apostolskiego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który miał miejsce w Krakowie-Łagiewnikach na początku października. Naszym gościem będzie pani Małgorzata Nowak ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Wspólnota powstała w 2000 roku i ma swoją siedzibę w Sao Paulo w Brazylii. Charyzmatem wspólnoty jest przede wszystkim praca w ubogimi i ewangelizacja. W Brazylii członkowie Przymierza Miłosierdzia żyją pośród najbiedniejszych materialnie, zakładają domy w których żyją wspólnie z byłymi mieszkańcami ulicy, sierotami, ludźmi z tzw. marginesu, byłymi więźniami; prowadzi szeroką działalność ewangelizacyjną poprzez warsztaty dla młodych, poprzez sztukę i taniec. Pani Małgorzata przedstawi bliżej charyzmat Przymierza Miłosierdzia i działalność wspólnoty w różnych krajach świata, w tym w Polsce. Zapraszamy!

***

Data: 24.11.2011

Temat: Szlachetna Paczka 2011

W tym roku Macierzanka po raz pierwszy samodzielnie przygotowuje paczkę świąteczną dla potrzebującej rodziny w ramach akcji Szlachetna Paczka (http://www.szlachetnapaczka.pl). Na najbliższym spotkaniu omówimy szczegóły związane z przygotowaniem paczki. Przedstawimy pokrótce potrzeby rodziny, którą chcemy obdarować. Zapraszamy więc wszystkie mamy, które chcą czynnie włączyć się w Szlachetną Paczkę. Na spotkaniu będzie można finansowo wesprzeć akcję lub zobowiązać się do zakupu konkretnych rzeczy z listy potrzeb. Zachęcamy do hojności i wielkoduszności w obdarowywaniu!

***

Data: 17.11.2011

Temat: INSPIRACJE ŚWIĘTYCH (3): bł. Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi

Kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje Świętych będzie poświęcone pierwszej parze małżeńskiej w dziejach Kościoła wyniesionej na ołtarze dzięki powołaniu do życia małżeńskiego. Agnieszka Waszczak – mama, która poprowadzi to spotkanie na podstawie książki Ewy i Marka Stadtmuller zatytułowanej „Wspólne życie – wspólna świętość” – będzie chciała zwrócić uwagę na wybrane aspekty życia błogosławionych, Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchi, których drogą było głębokie przeżywanie łaski sakramentu małżeństwa. Zapraszamy!

***

Data: 10.11.2011

Temat: O konferencji Lidii dla kobiet – Adoracja, dzielenie, goście

Godz. 10.15 Adoracja „Tylko Bóg wystarczy” (w kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa – ok 20 min.)

Godz. 10.45 Spotkanie w salce dotyczące konferencji Lidii (Lydia International Fellowship) „Pójdź za mną”

Spotkanie poprowadzą: Sylwia Idzi i Asia Dudziak – mamy które w październiku uczestniczyły w konferencji Lidii czyli Międzynarodowej Służby Wstawienniczej Kobiet. Konferencja zatytułowana „Pójdź za mną” odbyła się 8 października w Godowie. Sylwia i Asia oraz być może goście z Katowic – Anna Mikulska i Katarzyna Nowak, zaangażowane w posługę Lidii – podzielą się swoimi refleksjami z konferencji i opowiedzą więcej o Lidii. Zapraszamy!

***

Data: 3.11.2011

Temat: „Najmniejsza kuchnia świata” czyli warsztaty kulinarne z wykorzystaniem urządzenia Thermomix

Kuchnia, to miejsce, w którym każda mama – chcąc nie chcąc – spędza codziennie sporo czasu. Jedne z nas z zamiłowaniem i pasją przygotowują coraz to nowe potrawy, inne z nieco mniejszym entuzjazmem wchodzą do kuchni, a jeszcze inne gotują po prostu z obowiązku. Jedno jest pewne – jeść trzeba i gotować też, a najlepiej smacznie, szybko i zdrowo. Z pomocą przychodzą różne zdobycze techniki: miksery, szybkowary, podgrzewacze, szatkownice itp.

Na najbliższe spotkanie Macierzanki zaprosiliśmy panią Monikę Nurek, która przeprowadzi warsztat kulinarny z wykorzystaniem urządzenia Thermomix. Zatem najbliższe spotkanie zapowiada się smacznie i zdrowo 😉 Zapraszamy!

***

Data: 27.10.2011

Temat: INSPIRACJE ŚWIĘTYCH (2): bł. Matka Teresa z Kalkuty

W ramach cyklu, którego ideą jest czerpanie inspiracji z życia świętych i błogosławionych kobiet i rodzin chrześcijańskich, zapraszamy na spotkanie poświęcone bł. Matce Teresie z Kalkuty. Spotkanie poprowadzi Beata Mądra – jedna z macierzankowych mam.

***

Data: 20.10.2011

Temat: Sytuacja współczesnej kobiety – matki

Gościem na spotkaniu Macierzanki będzie pani Agata Salawa – doradca rodzinny – pracująca w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego, szczęśliwa małżonka i matka trójki dorosłych już dzieci. Pani Agata – na podstawie swoich doświadczeń życiowych i zawodowych – poruszy problem sytuacji społecznej i psychologicznej współczesnej kobiety-matki. W kontekście poruszonego zagadnienia dotkniemy z pewnością takich kwestii jak: relacje małżeńskie i rodzicielskie czy łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Złożona problematyka związana z tym tematem otwiera przestrzeń do dzielenia się własnym doświadczeniem i dyskusji. Zapraszamy!

***

Data: 13.10.2011

Temat: Dzień Dziecka Utraconego – jak obchodzony jest w Polsce i na świecie

Spotkanie rozpocznie się wyjątkowo o godz. 10.15 modlitwą w kaplicy ADORACJI (wejście z tyłu kościoła). Będziemy uwielbiać Boga w darze życia i rodzicielstwa, dziękować Mu za cud stworzenia. Po wspólnej Adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej ok. 20 min, przejdziemy do salki na dalszą część spotkania, podczas którego Beata Mądra – jedna z macierzankowych mam – przybliży ideę Dnia Dziecka Utraconego. Dzień ten już od ponad 20 lat obchodzony jest na świecie 15 października ( więcej na: http://www.15pazdziernika.info ). Beata opowie również o formach pomocy kobiecie po poronieniu. Jedną z takich form jest działalność informacyjna. Podczas spotkania będzie można otrzymać materiały tematyczne i plakaty. Zapraszamy!

***

Data: 6.10.2011

Temat: Jesienne MAM herbatkowanie-ciekawych miejsc poszukiwanie

Lato minęło, jesień przed nami, Aura – łaskawa dla nas we wrześniu – powoli będzie się zmieniać. Co tu robić z małymi dziećmi kiedy za oknem szaro, buro i ponuro? Kalosze, przeciwdeszczowy płaszcz, parasol i na spacer! Ale nie zawsze się da, a jeśli już, to nie tak długo jak dotychczas…

Na najbliższym spotkaniu chcemy poszukać ciekawych miejsc i sposobów na dobre, twórcze i kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Zapraszam wszystkie mamy do dzielenia się dobrymi pomysłami. Przy herbacie/kawie porozmawiamy o sprawdzonych i znanych miejscach przyjaznych mamom i dzieciom wartych odwiedzenia, można przynieść książeczki warte polecenia i pomysły na zabawę warte powielenia. Zapraszamy!

***

Data: 29.09.2011

Temat: Skuteczne rodzicielstwo

Najbliższe spotkanie będzie okazją do wymiany myśli, podzielenia się doświadczeniem i zastanowienia się nad ważnym dla nas tematem życiowym jakim jest wychowanie dzieci. Porozmawiamy o tym, w oparciu o fragment kursu dla rodziców na płycie DVD „Skuteczne rodzicielstwo w świecie pełnym zagrożeń”, którego autorem jest Chip Ingram. Zapraszamy do dyskusji i chwili refleksji nad tym jak być skutecznym rodzicem w obecnych czasach.

***

Data: 22.09.2011

Temat: Wokół Katechezy Dobrego Pasterza

Na najbliższym spotkaniu będziemy gościć Tatianę Jaroszyńską – mamę kilkorga dzieci, która z pasją opowie nam o Katechezie Dobrego Pasterza. Tatiana była gościem na spotkaniu Macierzanki przed dwoma laty – w czerwcu 2009. Dzieliła się wtedy z nami swoją fascynacją Katechezą Dobrego Pasterza, czyli tym jak przekazywać dzieciom wiarę, jak mówić o religii nieinfantylnie i sensownie (religia „w ujęciu” Marii Montessori). Tatiana stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności związane z Katechezą Dobrego Pasterza – obecnie jest w trakcie szkolenia, które odbywa się w Niemczech. Nasza prelegentka została niedawno prezesem Fundacji Ruchu Ku Cywilizacji Miłości. Zapraszam wszystkie mamy, które chcą dowiedzieć się czym jest Katecheza Dobrego Pasterza.

***

Data: 15.09.2011

Temat: INSPIRACJE ŚWIĘTYCH (1): św. Joanna Beretta Molla

Rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań poświęconych życiu świętych. Ideą cyklu jest czerpanie inspiracji z życia świętych i błogosławionych kobiet i rodzin chrześcijańskich. Na najbliższym spotkaniu o św. Joannie Beretta Molla opowie Anna Misiak – jedna z macierzankowych mam. W planie m.in. projekcja krótkiego filmu biograficznego dotyczącego życia Świętej.

***

Data: 8.09.2011

Temat: MSZA ŚWIĘTA inaugurująca powakacyjne spotkania Macierzanki

Macierzanka wznawia działalność po wakacyjnej przerwie Mszą Świętą w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msza Św., którą odprawi ks. Antoni Bednarz, odbędzie się o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa w Podgórzu . Po Eucharystii w salce, dla chętnych, rozmowy powakacyjne – tematów z pewnością nie zabraknie 🙂

***

Data: lipiec-sierpień 2011

Temat:PRZERWA WAKACYJNA

Na czas wakacji zawieszamy czwartkowe spotkania MACIERZANKI.

Życzymy udanego wypoczynku, dobrej pogody, wytchnienia od codziennego zabiegania, zachwytu nad pięknem przyrody i wielu inspirujących wakacyjnych doświadczeń!

Zapraszamy na kolejne spotkania MACIERZANKI we wrześniu – dokładny termin i temat podane zostaną pod koniec wakacji.

***

Data: 30.06.2011

Temat: Przedwakacyjne mam herbatkowanie

Zapraszamy na ostatnie – przed wakacyjną przerwą – spotkanie Macierzanki, na którym podsumujemy miniony rok wspólnych spotkań. Będzie możliwość podzielenia się z innymi własnym doświadczeniem wyniesionym z macierzankowych spotkań. A ponieważ podsumowanie sprzyja snuciu planów na przyszłość, spróbujemy zaplanować przyszłoroczne działania: porozmawiamy o swoich oczekiwaniach i „życzeniach” dotyczących powakacyjnych spotkań Macierzanki. A to wszystko przy łyku herbaty czy kawy i małym „co nieco” (może własnoręcznie przyrządzonym 😉

***

Data: 16.06.2011

Temat: Naprotechnologia

Prelekcję na temat naprotechnologii wygłosi Marta Wierzbicka-Kuczaj, instruktorka modelu Creighton’a, mama 4 córek, wraz z mężem Henrykiem pracująca w Duszpasterstwie Rodzin Archidiecezji Krakowskiej jako Diecezjalna Para Małżeńska Doradców Życia Rodzinnego.

***

Data: 9.06.2011

Temat: Najlepsza cząstka jest dla Ciebie czyli o Międzynarodowej Służbie Wstawienniczej Kobiet (Lidia)

Spotkanie poprowadzą prelegentki z Katowic – Anna Mikulska i Katarzyna Nowak, które od 8 lat są zaangażowane w posługę Międzynarodowej Służby Wstawienniczej Kobiet. Nasi goście chcą podzielić się z nami wizją Lidii (Lydia International Fellowship) i zachęcić do inwestycji czasu w spotkanie z Bogiem w zwykłej codzienności. Panie Anna i Katarzyna podzielą się tym jak zadziwiających rzeczy dokonuje Bóg posługując się kobietami bez względu na wiek, zawód i stan, jak ważne i wyjątkowe w oczach Bożych jesteśmy. I choć świadome swoich ograniczeń i słabości – mamy miejsce w Bożym planie, w sercu Kościoła.

Zapraszamy serdecznie!

***

Data: 2.06.2011

Temat: OBUDZIĆ INSTYNKT

Czwartkowe spotkanie poprowadzi Beata Mądra – macierzankowa mama czwórki dzieci (najmłodsza córeczka urodziła się w tegoroczny Poranek Zmartwychwstania :). Beata opowie o tym, jak przygotowywała się do porodu w domu oraz przedstawi historię porodów w pozycji naturalnej w Europie a także wyjaśni jak wygląda stołeczek porodowy i zdradzi w którym krakowskim szpitalu można rodzić przy muzyce 😉 Zapraszamy serdecznie wszystkie mamy zainteresowane tą tematyką!

***

Data: 26.05.2011

Temat: DZIEŃ MATKI

Spotkanie MACIERZANKI, które odbędzie się dokładnie w DZIEŃ MATKI rozpoczniemy wyjątkowo o godz. 10.30 Mszą Św. w kościele św. Józefa w Podgórzu. Po Eucharystii zapraszamy wszystkie mamy na mały piknik do Parku Bednarskiego lub – w razie niepogody – na spotkanie do sali bibliotecznej. Na piknik należy przynieść coś do siedzenia na trawie, coś do zabawy dla dzieci, coś do chrupania i coś dobrego ze swojego matczynego doświadczenia do podzielenia się tym z innymi 🙂

***

Data: 19.05.2011

Temat: Posumowanie uczestnictwa MACIERZANKI w 2-letnim projekcie Grundtvig: Uczenie się rodziców o rozwoju wczesnodziecięcym (ECD) i edukacji wczesnodziecięcej (ECE)

Na najbliższym spotkaniu przedstawicielka Macierzanki, Renata Sewiłło-Pezda, podzieli się wiedzą, doświadczeniem i spostrzeżeniami ze spotkań oraz wyjazdu szkoleniowego w ramach projektu. Na spotkaniu Renata podejmie próbę oceny i osobistej refleksji nad tym co ten projekt wniósł do jej życia oraz czy i ewentualnie jaki miał wpływ na naszą grupę. Zapraszamy do dyskusji.

Rozmowa będzie dotyczyć poszczególnych bloków spotkaniowych, w których jako Macierzanka uczestniczyłyśmy:

 • 5-6 czerwca 2009 – spotkanie w Warszawie w Fundacji 100 Pociech, poświęcone zdefiniowaniu czym jest Patch-Work, opracowanie celów i zasad określających współpracę (uczestniczyła Renata Sewiłło-Pezda z Karolkiem)
 • 26-2 marca 2010 – spotkanie w Warszawie pt. „Strategie Samodzielnego Organizowania się Rodziców (w imieniu Macierzanki udział wzięła Małgorzata Staniek)
 • 1-3 października 2010 – spotkanie w Warszawie na zaproszenie Stowarzyszenia „Mamy czas” z Bielan, zrelacjonowanie przez uczestniczki warsztatów w Holandii „Rozwój organizacji dla aktywnego obywatelstwa”, które odbyły się w ramach projektu (uczestniczyły: Agnieszka Syzdół, Joanna Wnorowska-Jakubowska z Lusią, Renata Sewiłło-Pezda)
 • 19-20 listopada 2010 – spotkanie w Poznaniu pt. „Szyjemy patchwork – budujemy sieć inicjatyw oddolnych i rzecznictwa” (udział wzięły: Agnieszka Syzdół i Renata Sewiłło-Pezda)
 • 20-24 lutego 2011 – wizyta reprezentantek IMD w Poznaniu oraz Patchworku Inicjatyw Matek z Polski w stuttgarckich Centrach Matek , Centrach Rodzin i Domach Wielopokoleniowych (uczestniczyła Renata Sewiłło-Pezda)

***

Data: 12.05.2011

Temat: Echa rekolekcji dla Matek z Dziećmi

Najbliższe spotkanie będzie okazją do podsumowania rekolekcji dla Matek z Dziećmi, które odbywały się w Wielkim Tygodniu. Z perspektywy czasu spróbujemy podzielić się tym jak rekolekcyjne treści wybrzmiewają w nas, jakie owoce przynoszą, co w nas poruszają, czy coś zmieniają itp. Ocenimy też organizacyjną stronę rekolekcji w oparciu o przygotowaną wcześniej ankietę. Będzie można również przedstawić swoje oczekiwania względem grupy mam Macierzanka oraz podać propozycje tematów spotkań na przyszły rok pracy.

Ponadto w czasie spotkania będzie można wypożyczyć książki z macierzankowej biblioteczki i spędzić miło czas w towarzystwie innych mam przy kubeczku kawy czy herbaty. Zapraszamy!

***

Data: 5.05.2011

Temat: Zdrowe żywienie dzieci c.d.

Podczas czwartkowego spotkania będziemy kontynuować temat z poprzedniego tygodnia. Adrianna Ciecierska-Cygan, mama dwójki dzieci i pasjonatka zdrowego żywienia opowie więcej m.in. o tym

 • czego można się dowiedzieć z listy składników,
 • o mleku,
 • co jedzą zdrowi ludzie?
 • po co jeść warzywa?
 • które owoce są najlepsze?
 • czy zdrowe żywienie jest drogie czy tanie?

Data: 28.04.2011

Temat: Zdrowe żywienie dzieci

Najbliższe spotkanie Macierzanki, poprowadzi jedna z macierzankowych mam: Adrianna Ciecierska – Cygan, która podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym zdrowego żywienia dzieci. Omówione zostaną m.in. takie zagadnienia, jak:

 • odżywianie małego i starszego dziecka,
 • kilka produktów „pod lupą” (m.in. jaki chleb?, mięsa/ryby?, napoje)
 • CUKIER: czym jest?, potrzebny czy niepotrzebny?, cukier ukryty, lobby cukiernicze, nagły wzrost spożycia cukru a nowe choroby, produkty dla dzieci, co mogą zrobić rodzice?, co jest ważne w postępowaniu ze słodyczami?
 • co jeść: śniadanie, przekąski, obiad, podwieczorek, kolacja

oraz

 • czego można się dowiedzieć z listy składników,
 • o mleku,
 • co jedzą zdrowi ludzie?
 • po co jeść warzywa?
 • które owoce są najlepsze?
 • czy zdrowe żywienie jest drogie czy tanie?

***

Data: 14.04.2011

Temat: Rekolekcje dla matek z dziećmi – ostatni etap przygotowań c.d.

Na spotkaniu będziemy kontynuować temat organizacji rekolekcji. Naszym gościem będzie proboszcz parafii św. Józefa w Podgórzu ks. Antoni Bednarz. Potrzeba jeszcze osób chętnych do prowadzenia śpiewu podczas konferencji w kościele oraz osób, które poprowadzą grupy dzielenia się i dyskusji podczas spotkania w Kamieniołomie JPII. Poszukujemy również wolontariuszy do opieki nad dziećmi w Kamieniołomie. Zapraszamy mamy do współpracy oraz do udziału w rekolekcjach!

***

Data: 7.04.2011

Temat: Rekolekcje dla matek z dziećmi ostatni etap przygotowań

Wielkopostne rekolekcje dla matek z dziećmi tuż, tuż! W związku z tym podczas najbliższego spotkania, na którym będziemy gościć ks. Jacka Stryczka, omówimy szczegóły związane z organizacją rekolekcji. Zapraszamy do udziału wszystkie twórcze mamy, które chcą zaangażować się w przygotowanie tego wydarzenia, poznać kulisy przygotowań lub po prostu pobyć w towarzystwie innych mam.

***

Data: 31.03.2011

Temat: Biblioteczka Macierzanki

Na czwartkowym spotkaniu jeszcze raz podejmiemy temat biblioteczki. Znalazła się już osoba chętna do jej poprowadzenia. Trzeba jeszcze doprecyzować pomysł na sprawne funkcjonowanie naszej mini-wypożyczalni (oznaczenie książek, katalog książek, zeszyt wypożyczeń itp.). Będzie też okazja do podzielenia się z innymi mamami ciekawą książką.

Zapraszam wszystkie rozczytane mamy oraz te, które chcą dołączyć do macierzankowego grona!

***

Data: 24.03.2011

Temat: Modlitwa Matki – spotkanie z mamą siódemki dzieci

Gościem MACIERZANKI na czwartkowym spotkaniu będzie Joanna Lejmel, mama 7 dzieci (ósme pod sercem). Joanna od 18 lat jest szczęśliwą żoną swojego męża i nieustannie spełniającą się matką. Z wykształcenia jest filologiem włoskim. Pracuje w domu. Od 12 lat należy do wspólnoty Neokatechumenalnej przy par. św. Szczepana w Krakowie. Podzieli się z nami własnym doświadczeniem życia rodzinnego, a w szczególności opowie o modlitwie matki w codzienności pełnej dziecięcego gwaru, radości i trosk związanych z wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu.

***

Data: 17.03.2011

Temat: Udział Macierzanki w międzynarodowym projekcie GRUNDTVIG: „Uczenie się rodziców o rozwoju wczesnodziecięcym i edukacji wczesnodziecięcej” – część II – doświadczenia z wyjazdu szkoleniowego do Niemiec

Podczas spotkania Renata Sewiłło-Pezda, jedna z mam uczestniczących w projekcie, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami wyniesionymi z wyjazdu szkoleniowego do Stuttgartu. Do udziału w szkoleniu zaproszone były m.in. kobiety – liderki z kilkunastu polskich organizacji i grup nieformalnych, które działają na rzecz rodziny, małych dzieci oraz wzmacniania kobiety – matki w przestrzeni społecznej. Koordynatorem projektu jest Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren z Poznania ( http://www.imd.org.pl )

***

Data: 10.03.2011

Temat: Wokół BIBLIOTECZKI MACIERZANKI

Dzięki życzliwości i hojności ks. Proboszcza Antoniego Bednarza mamy miejsce na biblioteczkę oraz kilkadziesiąt nowych, ciekawych książek dotyczących m.in. rodziny, wychowania i rozwoju dzieci, małżeństwa, duchowości itp. Teraz szukamy pomysłu na prowadzenie biblioteczki i osoby, która czuwałaby nad zebranym księgozbiorem. Na spotkaniu zastanowimy się jak to zrobić żeby wypożyczenie było proste i samoobsługowe, a jednocześnie żeby książki wracały na półkę i były przekazywane dalej. Zapraszamy na spotkanie twórcze mamy i wszystkie kobiety, które szukają inspiracji i kontaktu z innymi mamami.

***

Data: 3.03.2011

Temat: Udział Macierzanki w międzynarodowym projekcie GRUNDTVIG: „Uczenie się rodziców o rozwoju wczesnodziecięcym i edukacji wczesnodziecięcej” – prezentacja dotychczasowych doświadczeń (cz.I)

Spotkanie będzie poświęcone prezentacji projektu GRUNDTVIG, realizowanego w ramach Programu „Uczenia Się Przez Całe Życie”, w którym MACIERZANKA uczestniczy od 2009 r. Jedna z mam uczestniczących w projekcie – Agnieszka Syzdół – przedstawi ogólne założenia projektu i podzieli się doświadczeniami wyniesionymi z warsztatów dotyczących tworzenia sieci inicjatyw oddolnych i rzecznictwa, w których brała udział w Poznaniu w listopadzie 2010 r. Koordynatorem projektu jest Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren z Poznania.

***

Data: 24.02.2011

Temat: Rodzinny bal karnawałowy pod skrzydłami Macierzanki – przygotowanie

Na najbliższym spotkaniu MACIERZANKI, tj. na trzy dni przed niedzielnym rodzinnym balem karnawałowym, będziemy dopinać szczegóły związane z organizacją balu. Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą poznać kulisy macierzankowych imprez i są gotowe pomóc w przygotowaniu balu. Oczywiście zapraszamy również te mamy, które chcą po prostu przyjść, posłuchać i napić się herbaty w mamowym towarzystwie.

***

Data: 17.02.2011

Temat: Bal karnawałowy w Ogródku dla Matki i Dziecka (os. Kalinowe, par. św. Józefa)

W ramach spotkania MACIERZANKI zapraszamy mamy wraz z dziećmi do udziału w Balu karnawałowym organizowanym przez Ogródek dla Matki i Dziecka. Bal rozpoczyna się o godz. 11.00 w Ogródku i będzie prowadzony przez małżeństwo wodzirejów: Beatę i Marcina Mądrych. Koszt: 5 zł od rodziny, w tym: poczęstunek, kolorowy wystrój sali i szampańska zabawa! Zgłoszenia udziału w balu należy dokonać mailowo: ogrodekmd@wp.pl do środy, tj. 16.02.2011. Stroje karnawałowe mile widziane!

***

Data: 10.02.2011

Temat: Rekolekcje dla matek z dziećmi – przygotowań ciąg dalszy

Na spotkaniu będziemy kontynuować temat z poprzedniego tygodnia, tj. kwestie związane z przygotowaniem rekolekcji wielkopostnych dla matek z dziećmi. W najbliższy czwartek skupimy się na sprawach związanych z organizacją i promocją rekolekcji. Zapraszamy do udziału w spotkaniu wszystkie mamy, które chcą się twórczo zaangażować w nasze działania lub po prostu chcą posłuchać, pobyć z innymi mami i zaczerpnąć odrobinę inspiracji.

***

Data: 3.02.2011

Temat: Rekolekcje dla matek z małymi dziećmi – czas zacząć przygotowania

Spotkanie będzie dotyczyło organizacji rekolekcji wielkopostnych, które – tradycyjnie już – odbędą się w wielkim tygodniu, tj. 18-20 kwietnia 2011 r. Rekolekcje poprowadzi ks. Jacek Stryczek we współpracy z MACIERZANKĄ. Co prawda Święta Wielkanocne dopiero za ponad dwa miesiące, ale czas szybko biegnie… Celem spotkania będzie przygotowanie propozycji tematów na konferencje rekolekcyjne oraz zaplanowanie spotkań w mniejszych grupach w Kamieniołomie.

***

Data: 27.01.2011

Temat: Internetowe – i nie tylko – mam rozmowy

Na spotkaniu porozmawiamy o pomysłach na ułatwienie wirtualnego kontaktu, rozmowy, dyskusji, wymiany poglądów i opinii pomiędzy mamami. Podejmiemy temat celów i zasad funkcjonowania internetowej grupy dyskusyjnej oraz forum internetowego, które zamierzamy utworzyć.

***

Data: 20.01.2011

Temat: Oddziaływania wychowawcze wobec małego dziecka

Spotkanie poprowadzi Pani Basia, która zwykle zajmuje się naszymi dziećmi podczas czwartkowych spotkań. Pani Basia jest doświadczonym pedagogiem. Pracowała w przedszkolu i od lat – współpracując z Ruchem Światło-Życie – pomaga w opiece nad dziećmi podczas rekolekcji dla rodzin. Podzieli się z nami swoimi doświadczaniami pracy z dziećmi i współpracy z rodzicami.

***

Data: 13.01.2011

Temat: Poświątecznie, opłatkowo, noworocznie

Przy herbatce, kawie, kawałku ciasta (własne wypieki mile widziane ;)) zasiądziemy przy wspólnym stole i w świątecznym klimacie chwilę razem pobędziemy i pokolędujemy i może coś na nowy rok zaplanujemy ;). Zatem do miłego zobaczenia w Nowym – 2011 – Roku!