Spotkania

4 lutego – Tłusty Czwartek na ludowo

Wielkimi krokami zbliża się już Wielki Post, a wraz z nim koniec karnawału i ostatkowych zabaw. Ostatki, czy też zapusty, to wyjątkowe dni, z którymi wiążą się bogate ludowe tradycje – mniej lub bardziej znane i kultywowane. Na najbliższym spotkaniu zawita do nas Alicja Soćko-Mucha – etnolog i etnograf, która przybliży nam niezwykły świat ostatkowych tradycji, zwyczajów i znaczeń. Skąd się wzięły nazwy „karnawał”, „zapusty” i „kuse dni”? Gdzie w Europie mieści się muzeum karnawału? Jak i po co świętowano? Jakie kary wymierzano w Ostatki pannom, które nie zdążyły zmienić stanu cywilnego w kończącym się karnawale? Ile metrów miała kiełbasa, którą nieśli w karnawałowym obchodzie niemieccy rzeźnicy? No i wreszcie dlaczego Goethe w Środę Popielcową dziękował Bogu i Kościołowi za Wielki Post? Tego wszystkiego, a być może i jeszcze więcej, będziemy mogły dowiedzieć się już w najbliższy czwartek! :)
A jako że będzie to też Tłusty Czwartek, to zapraszam również – w miarę możliwości i chęci oczywiście :) – do przyniesienia i podzielenia się ostatkowymi smakołykami z Waszych kuchni. Pączki, chrust, oponki, faworki… czy może jeszcze coś innego? Urządźmy sobie ostatkową ucztę! :)
Rozpoczynamy o godz. 10:00 indywidualną cichą modlitwą w kaplicy adoracji, o 10:15 zbieramy się w salce i tam już pomodlimy się wspólnie. Zapraszamy serdecznie, do zobaczenia!