Spotkania

28 stycznia – pokaz filmu „Alfabet”

Szkolne ferie zimowe trwają w najlepsze, ale jako że wielu z macierzankowych Mam jeszcze nie „obowiązują”, to na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tym, od czego małopolskie dzieci mają akurat wolne, czyli nad edukacją. Czy edukacja = szkoła? Czy szkoła = (dobra) edukacja? Jak wspierać i rozwijać kreatywność naszych dzieci, by wyrosły na samodzielnych, zaradnych i szczęśliwych ludzi? Czy szkoła nam w tym pomaga, czy przeszkadza? Inspiracją do przemyśleń na te i podobne tematy będzie film „Alfabet”, który obejrzymy wspólnie w najbliższy czwartek. Poniżej zamieszczam krótki opis filmu i link do recenzji:

„Film dokumentalny „Alfabet” w reżyserii  Erwina Wagenhofera porusza kwestię niezwykle interesującego problemu: 98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Według twórcy filmu, wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. „Alfabet” pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.”

„Alfabet” – film, który powinni zobaczyć rodzice

Spotkanie zaczynamy o 10:00 modlitwą w salce. Film trwa 100 minut – mam nadzieję, że dzieciaczki wytrzymają 🙂 Można przynieść coś do chrupania (nie tylko dla dzieci ;)). Jeśli dzieciom i nam starczy sił i czasu, to po seansie podzielimy się jeszcze wrażeniami z filmu; jeśli jednak nie damy już rady, to przeniesiemy tę dyskusję na jakiś inny dzień (za jakiś czas planujemy spotkanie o edukacji domowej, więc ten temat na pewno wtedy powróci).
Zapraszamy serdecznie! 🙂