Spotkania

Archiwum: spotkania z 2012 roku

Data:  13.12.2012

Temat: Przedświąteczne pierników ozdabianie

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki – ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia – będzie słodko, kolorowo i piernikowo 🙂 Krótko mówiąc będziemy dekorować pierniki – inwencja twórcza zależy od każdej z mam. Trzeba przynieść kilka pierników i co nieco do ozdoby (lukier, ew. pisaki cukrowe, posypki, bakalie itp.). Spróbujemy też podzielić się tym co pomaga nam i naszym rodzinom lepiej przygotować się do dobrego przeżycia tajemnicy Wcielenia. Zapraszamy! UWAGA! Kolejne spotkanie odbędzie się już w Nowym Roku, tj. 3 stycznia 2013 r.

***

Data:  06.12.2012

Temat: Pakujemy Szlachetną Paczkę

W tym roku mamy z Macierzanki już po raz trzeci przygotowują Szlachetna Paczkę dla wybranej rodziny. Na czwartkowym spotkaniu – niczym prawdziwi pomocnicy św. Mikołaja – będziemy pakować Szlachetną Paczkę dla rodziny pani Patrycji i Pana Bogusława oraz ich trójki małych dzieci.

Prosimy o przyniesienie zadeklarowanych wcześniej podarunków, które zostaną dołączone do Paczki. Przydadzą się również pudełka i papier do pakownia prezentów. Szczegóły akcji dostępne są na stronie: http://www.szlachetnapaczka.pl Zapraszamy!

***

Data:  29.11.2012

Temat: Boże rozwiązania dla domowych finansów

Spotkanie będzie o tym jak zaufać Bogu w sprawach finansowych. Spróbujemy przyjrzeć się odpowiedziom na pytania dotyczące naszej sytuacji: Czy Bóg może zaspokoić każdą nasza potrzebę? Jak działa Bóg, gdy pojawiają się w naszym życiu trudne chwile i jak nas zaskakuje? Poznamy biblijna historię pewnej kobiety – prostą i niezwykle poruszającą – i dowiemy się jak to wydarzenie wpłynęło na jej życie.

W planie spotkania: film, nauczanie, czas na dzielenie i modlitwa o Boże błogosławieństwo w trudnych sytuacjach związanych z finansami.

Spotkanie poprowadzi Sylwia Idzi – mama Nikodema i Dominika, która ukończyła kurs edukacji finansowej CROWN i od 3 lat wspólnie z mężem Pawłem stosuje biblijne zasady zarządzania budżetem domowym i własnością. Zapraszamy!

***

Data:  22.11.2012

Temat: Módl się i pracuj – czyli o modlitwie i pracy – luźne mam rozmowy.

  • godz.10.15 – wspólna modlitwa w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa (ok. 20 min.)
  • godz. 10.45 – spotkanie w salce

Podczas spotkania przy herbacie spróbujemy podzielić się wzajemnie doświadczeniem modlitwy oraz poszukiwania dróg rozwoju osobistego poprzez różnoraką aktywność na gruncie rodzinnym, społecznym i zawodowym. Jak wygląda modlitwa matki? W jakim kierunku – jako matka – chcę się rozwijać? W jaki sposób mogę łączyć powołanie do macierzyństwa z pracą na rzecz innych czy też pracą zawodową?

Zapraszamy mamy do dzielenia się i dyskusji!

***

Data:  15.11.2012

Temat: Wrażliwość rodzica – czyli o tym jak budować dobre relacje ze swoimi dziećmi.

Spotkanie poprowadzi Małgosia – mama 2 chłopców: Mateusza (9 lat) i Szymona (5 lat) zaangażowana w program „Fundamenty Wiary”, którego autorem jest Josh McDowell. Program ma na celu skuteczne przekazywanie wiary dzieciom.

Na spotkaniu Macierzanki Małgosia przybliży nam temat: „Wrażliwość rodzica”, który stanowi część programu „Fundamenty Wiary”. Prelekcja z elementami warsztatu będzie dotyczyła tego jak zbudować dobre, trwałe relacje ze swoimi dziećmi poprzez rozwijanie takich umiejętności jak afirmacja, akceptacja, docenianie, okazywanie uczuć, dostępność czy odpowiedzialność.

Zapraszamy zarówno mamy starszych dzieci, którym łatwiej będzie bezpośrednio zastosować poznane treści, jak i mamy malutkich dzieci, które będą mogły zapoznać się z tematyką i przygotować na przyszłość.

Na spotkaniu będzie możliwość kupienia książek i płyt DVD.

***

Data:  08.11.2012

Temat: Nauczanie wczesnoszkolne języków obcych.

Temat zostanie przybliżony przez Bogumiłę Legutko, jedną z macierzankowych mam. Podzieli się ona swoimi wiadomościami zdobytymi podczas studiów oraz w praktyce nauczania dzieci i młodzieży języka francuskiego. Jako absolwentka kierunku Dydaktyka Języków Obcych przedstawi w zarysie główne koncepcje nauczania w połączeniu z uwarunkowaniem rozwojowym dziecka.

Podczas spotkania zastanowimy się nad tym w jakim celu i kiedy najlepiej zacząć naukę języka obcego. Jaka forma nauczania będzie odpowiednia dla danego wieku dziecka? Zapraszamy!

***

Data:  25.10.2012

Temat: Zalety karmienia piersią po 1 roku życia

Gościem na spotkaniu Macierzanki będzie pani Iwona Koprowska – certyfikowany doradca laktacyjny (a także instruktor Modelu Creightona – metody rozpoznawania płodności stosowanej w naprotechnologii). Pani Iwona prowadząc od 10 lat poradnię karmienia piersią towarzyszy matkom we wczesnym okresie macierzyństwa. Przygotowuje do podjęcia karmienia naturalnego. Walczy z mitami na temat karmienia. Pomaga kobietom w problemach z karmieniem, a także wspiera te, które, wbrew podszeptom i pseudoargumentom, chcą dłużej karmić swoje dzieci piersią.

Spotkanie będzie okazją do poznania konkretnych, rzeczowych argumentów za długim karmieniem piersią. Zapraszamy!

***

Data:  18.10.2012

Temat: HARMONIUSZ czyli muzyczna akademia malucha – elementy warsztatu umuzykalniającego wg metody prof. E.E.Gordona

Spotkanie Macierzanki poprowadzą muzycy – Ewa Wicher i Aleksander Tomczyk – instruktorzy zajęć umuzykalniających dla niemowląt i małych dzieci wg metody prof. E.E.Gordona. Ewa jest żoną i mamą trzech dziewczynek, jedną z pierwszych mam tworzących Macierzankę. Jako muzyk i muzykoterapeuta, prowadzi zajęcia w przedszkolach integracyjnych i w przedszkolu Montessori. Pan Aleksander jest oboistą i kierownikiem artystycznym Zespolu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu. Z zamiłowaniem prowadzi muzyczne zajęcia dla najmłodszych połączone za śpiewem i tańcem.

Nasi goście powiedzą nieco o teorii uczenia się muzyki wg metody prof. E.E.Gordona oraz poprowadzą krótkie zajęcia dla dzieci i rodziców. Zapraszamy!

***

Data:  11.10.2012

Temat: W świetle nadziei – świadectwo MAMY w kontekście Dnia Dziecka Utraconego

Podczas najbliższego spotkania Macierzanki nawiążemy do obchodzonego co roku – 15 października – Dnia Dziecka Utraconego. Naszym gościem będzie Katarzyna Kucharska, szczęśliwa żona i „zawodowa” mama, pedagog, która prowadzi również warsztaty w ramach szkoły dla rodziców. Kasia podzieli z nami własnym doświadczeniem życiowym związanym z pożegnaniem dzieci utraconych jeszcze przed ich narodzinami.

Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą posłuchać świadectwa pełnego nadziei i płynącego z głębi serca matki!

***

Data:  04.10.2012

Temat: Jak przekazać wiarę dzieciom?

Na czwartkowym spotkaniu Macierzanki ponownie poruszymy temat dotyczący przekazywania wiary dzieciom. Spotkanie poprowadzi Ania Ł., mama 4 letniej Alicji i prawie 2 letniego Tomka. Ze względu na spore zainteresowanie tematem ze strony mam nieobecnych na poprzednim spotkaniu, Ania raz jeszcze podzieli się z nami swoimi refleksjami na temat przekazywania wiary dzieciom w oparciu o lekturę kilku książek poświęconych tej tematyce. Podczas spotkania zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

  • Przegląd bestsellera „Rodzice w akcji” małżeństwa Gajdów.
  • Elementy Katechezy Dobrego Pasterza w katechezie domowej.
  • Obraz Boga w sercu dziecka.
  • Jak modlić się z dzieckiem?

W planie jest również dyskusja, dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w tym temacie. Zapraszamy!

***

Data:  27.09.2012

Temat: Eucharystia i spotkanie przy herbacie

Najbliższe spotkanie rozpoczniemy Eucharystią która odbędzie się w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa o godz. 10.30. Chcemy żeby to był czas dziękczynienia Bogu za dotychczasową działalność Macierzanki. Będziemy też prosić o błogosławieństwo na kolejny rok pracy. Po Mszy św. przejdziemy do sali na krótkie spotkanie przy herbacie. Zastanowimy się wspólnie nad tematyką tegorocznych spotkań – będzie to okazja do podzielenia się swoimi pomysłami i oczekiwaniami. Zapraszamy serdecznie!

***

Data:  20.09.2012

Temat: Mamy – Mamom czyli o projekcie Obywatel Mama

Gościem na spotkaniu Macierzanki będzie Joanna Rosner – uczestniczka projektu Obywatel Mama. Projekt skierowany do mam mieszkających w okolicy Podgórza zrzesza energiczne kobiety, które chcą aktywnie tworzyć i zmieniać przestrzeń społeczną wokół siebie. Grupa powstała z chęci poznania innych kobiet, które będąc matkami mają jednocześnie wiele do zaoferowania innym. Uczestniczki projektu spotykając się regularnie dzielą się doświadczeniem i inspiracją, działają wspólnie w przestrzeni miejskiej, biorą udział w akcjach społecznych czy promują idę eco wymianki społecznościowej. Najbliższa akcja – to bedzie PIKNIK Z WYMIANKĄ w Parku Bednarskiego 23 września od 13.00 do 15.00 (w razie deszczu w szkole podstawowej nr 29, przy al. Dembowskiego 12 w Krakowie).

Zapraszamy mamy, które chcą dowiedzieć się więcej o projekcie Obywatel Mama!

***

Data:  13.09.2012

Temat: Sytuacja wierzącej kobiety na Białorusi

Gościem na spotkaniu Macierzanki będzie Beata Mądra – szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci – aktywnie zaangażowana w wiele inicjatyw pro-life. Beata przedstawi relację z rekolekcji które współprowadziła niedawno wraz z innymi uczestnikami Akademii Obrońców Życia na dawnych ziemiach polskich. Pośród tematów poruszanych podczas tych rekolekcji był m.in. nowy feminizm wg koncepcji Jana Pawła II. Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania rzeczywistości w jakiej żyją i problemów z jakimi zmagają się kobiety na Białorusi. Zapraszamy!

***

Data:  06.09.2012

Temat: Powakacyjnie-integracyjnie

Lato, słońce, zieleń, kwiaty, szczyty gór, szum morza, zapachy lasu powoli odchodzą w przeszłość. Przed nami jesienno-zimowo-wiosenna codzienność. Na pierwszym we wrześniu spotkaniu Macierzanki spróbujemy przedłużyć nieco ten wakacyjny czas – podzielimy się wspomnieniami z wakacyjnych szlaków i pomysłami na dobry wypoczynek. Spotkamy się przy herbacie i może konfiturach domowej roboty. Mile widziane coś smacznego na wspólny stół np. świeżo upieczony, pachnący chleb, bułeczki czy kawałek ciasta albo dżem lub sok własnej lub babcinej roboty 🙂 Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą poznać inne mamy!

***

Data:  28.06.2012

Temat: Przedwakacyjnie czyli: podsumowanie – planowanie – zasad ustalanie

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu Macierzanki podsumujemy krótko kolejny rok naszej działalności. Zastanowimy się też nad tematyką powakacyjnych spotkań, a także spróbujemy wspólnie ustalić zasady obowiązujące na naszych czwartkowych spotkaniach. Zapraszamy serdecznie wszystkie mamy, które chcą uczestniczyć w spotkaniach i współtworzyć Grupę Mam Macierzanka.

***

Data:  21.06.2012

Temat: Dialog małżeński 20 lat później – świadectwo wierszem i prozą

Na spotkaniu Macierzanki będziemy gościć ponownie Annę Kucharską – Zygmunt, która w marcu prowadziła spotkanie zatytułowane „Role naszego życia”. Pani Anna jest żoną i mamą czwórki dzieci. Jest też psychologiem i pedagogiem – zajmuje się m.in. psychoedukacją, pracuje warsztatowo z rodzicami, nauczycielami i dziećmi. W tym roku Państwo Zygmunt świętują 20 rocznicę małżeństwa, co stało się inspiracją do podzielenia się z nami doświadczeniem budowania więzi małżeńskiej. Zapraszamy!

***

Data:  14.06.2012

Temat: Media w służbie rodziny

Spotkanie poprowadzi Beata Mądra – szczęśliwa żona i mama 4 dzieci, zaangażowana w Diakonię Życia Ruchu Światło-Życie i wiele inicjatyw pro-life. Podczas czwartkowego spotkania Beata podzieli się z nami pomysłami na twórcze korzystanie z mediów i przedstawi listę wartościowych filmów familijnych. Nawiązując do swojego wystąpienia podczas konferencji „Dziecko przed ekranem” opowie o tym jak kształtować w dzieciach właściwy odbiór przekazu medialnego. Zapraszamy!

***

Data:  31.05.2012

Temat: Dzień Matki – Dzień Dziecka czyli integracyjnie i zabawowo

Na czwartkowym spotkaniu Macierzanki, które wypada w przeddzień Dnia Dziecka, chcemy skupić się bardziej na naszych dzieciach. Proste zabawy integracyjne z udziałem dzieci będą okazją do bliższego poznania się. Zastanowimy się też wspólnie co to znaczy być najlepszą mamą dla swoich dzieci. Zapraszamy!

***

Data:  24.05.2012

Temat: Macierzankowy Dzień Mamy

Godz. 10.30 – Eucharystia w intencji Matek (w Kaplicy Adoracji – wejście od strony prezbiterium)

Po Mszy Św. zapraszamy na herbatę do salki (obok Kamieniołomu) na wspólne świętowanie w klimacie nadchodzącego Dnia Mamy. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą własnych wypieków lub owoców na wspólny stół. Niech to będzie okazja do odkrywania na nowo radości bycia Mamą!

***

Data:  17.05.2012

Temat: Mamowe – majowe rozmowy przy herbacie

Herbata wypita w towarzystwie lepiej smakuje 🙂 Zapraszamy na spotkanie przy herbacie w gronie mamowym. Będzie okazja żeby zwyczajnie pobyć i poznać inne mamy czy podzielić się swoimi talentami. Można przynieść herbatę i coś do chrupania na wspólny stół. Mile widziane pomysły na macierzankowe spotkania. Porozmawiamy też o tym co nas łączy i czego oczekujemy względem grupy mam. Zapraszamy!

***

Data:  10.05.2012

Temat: INSPIRACJE ŚWIĘTYCH (5): św. Faustyna Kowalska

Najbliższe spotkanie Macierzanki z cyklu „Inspiracje Świętych” będzie poświęcone św. Faustynie Kowalskiej. Postać tej świętej kobiety przybliży nam siostra Christofora ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z pobliskich Łagiewnik. Zapraszamy serdecznie!

***

Data:  26.04.2012

Temat: Metody Naturalnego Planowania Rodziny (NPR) – powrót płodności po porodzie

godz. 10.15 – Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa (ok. 20 min.)

godz. 10.45 – spotkanie w salce
Gościem na spotkaniu MACIERZANKI będzie dr Ewa Dybowska, instruktor metod rozpoznawania płodności, współpracująca z Fundacją Życie i Płodność. Pani Ewa opowie ogólnie o metodach rozpoznawania płodności ze szczególnym uwzględnieniem Metody Wielowskaźnikowej Podwójnego Sprawdzenia (tzw. metoda angielska), której jest instruktorem oraz omówi dokładniej kwestię powrotu płodności po porodzie. Zapraszamy serdecznie!

***

Data:  19.04.2012

Temat: Seks w małżeństwie

Spotkanie Macierzanki poprowadzi po raz kolejny pani Agata Salawa – doradca rodzinny, szczęśliwa żona i matka trójki dorosłych dzieci. Będziemy rozmawiać m.in. o znaczeniu ludzkiej seksualności, o wartości aktu małżeńskiego, o problemach związanych z pożyciem małżeńskim i o tym jak pielęgnować więź małżeńską by zachować jedność w wymiarze cielesnym i duchowym. Temat szeroki, złożony i z pewnością warty chwili refleksji. Zapraszamy serdecznie!

***

Data:  12.04.2012

Temat: Wokół godności Kobiety – Matki

Na pierwszym poświątecznym spotkaniu Macierzanki porozmawiamy o tym jak rozumieć, przedstawiać i bronić godność Kobiety-Matki. Spotkanie poprowadzi ks. dr hab. Dariusz Oko, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zapraszamy serdecznie mamy wraz z dziećmi do udziału we wspólnej rozmowie przy łyku kawy lub herbaty!

***

Data:  05.04.2012

Temat: WIELKI CZWARTEK – spotkanie odwołane

Na kolejne spotkanie Macierzanki zapraszamy po świętach Wielkanocnych, we czwartek 12 kwietnia. Spotkanie zatytułowane „Jak rozumieć, przedstawiać i bronić najwyższą godność Kobiety-Matki” poprowadzi ks. dr Dariusz Oko. Szczegóły wkrótce.

***

Data:  29.03.2012

Temat: O tym jak z miłością, szacunkiem i poszanowaniem prawa wyznaczać granice w wychowaniu dzieci.

Najbliższe spotkanie Macierzanki nawiązuje do toczących się w gronie mam rozmów na temat wychowania dzieci bez stosowania przemocy. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kozak – macierzankowa mama dwójki dzieci. Małgosia jest nauczycielem akademickim. W pracy naukowej zajmuje się problematyką praw dziecka ujętą w perspektywie pogranicza prawa i pedagogiki. Prowadzi badania m.in. z dziedziny prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa oświatowego. Na co dzień pracuje z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami. Jest trenerem programu „Szkoła dla rodziców małych dzieci” Fundacji Dzieci Niczyje. Zapraszamy serdecznie wszystkie mamy, które chcą posłuchać i zabrać głos w dyskusji nad tym niezwykle ważnym i ważkim zarazem tematem.

***

Data:  22.03.2012

Temat: Role naszego życia

Najbliższe spotkanie Macierzanki poprowadzi pani Anna Kucharska – Zygmunt, psycholog i pedagog, mama czwórki dzieci. Pani Anna zajmuje się psychoedukacją, pracuje warsztatowo z rodzicami, nauczycielami i dziećmi, zachęcając do doskonalenia się w komunikacji tworzącej więzi wzmacniające wzajemne relacje.

W naszym życiu pełnimy różne role, które na różnych jego etapach wygasają, rodzą się i zamieniają miejscami. Czwartkowe spotkanie poświęcimy na refleksję dotyczącą pełnionych przez nas ról społecznych i ich ewolucji oraz wpływu na poczucie satysfakcji z życia. Zapraszamy!

***

Data:  15.03 2012

Temat: „U źródeł piękna” czyli… rekolekcje wielkopostne dla matek z małymi dziećmi

ZAPRASZAMY!

***

Data:  8.03.2012

Temat: Wychowanie przez sztukę – inwestycja we wszechstronny rozwój dziecka

Gościem na spotkaniu Macierzanki będzie dr Agnieszka Sojka – pedagog i muzyk, menadżer kultury, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pani Agnieszka zajmuje się m.in. badaniami przekazów medialnych (reklama, prasa kobieca, męska, młodzieżowa, bajki dziecięce) a także prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu komunikacji, motywacji, budowania zespołów, emisji głosu, pedagogiki twórczości. Dodatkowo prowadzi wydawnictwo AGNUS o profilu dziecięcym oraz dział psychologiczny w piśmie „Imago” Fundacji Pro Humana Vita „Imago”. Podczas spotkania Pani Agnieszka opowie o tym jak sztuka, a zwłaszcza muzyka oraz plastyka i literatura wpływa na kształtowanie się poszczególnych sfer rozwojowych dziecka. Posłuchamy również o arteterapii i kulturoterapii. Zapraszamy do udziału wszystkie mamy szukające inspiracji do twórczego towarzyszenia dziecku!

***

Data:  1.03.2012

Temat: Błogosławioną rzeczą jest dawać – Adoracja i Spotkanie

Spotkanie rozpocznie się w klimacie wielkopostnym Adoracją Najświętszego Sakramentu o godz.10:15 w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa.

Potem zapraszamy do salki. Spotkanie zatytułowane „BŁOGOSŁAWIONĄ RZECZĄ JEST DAWAĆ” poprowadzi Sylwia Idzi – jedna z macierzankowych mam. Spotkanie będzie szansą na refleksje o naszej postawie wobec pieniędzy, o umiejętności radosnego dawania i jego błędnym rozumieniu. O dawaniu z obowiązku, z chęci bycia pobożnym. O trudnościach i przeszkodach w dawaniu. O tym ile i komu dawać. Czym się rożni dobroczynność od dawania, które wielbi Boga. O duchowych korzyściach dawania zgodnego z Bożym prowadzeniem. Zapraszamy!

***

Data:  16 i 23 02.2012

Temat: PRZERWA FERYJNA

W czasie trwających w Krakowie ferii zimowych, tj. w dniach 16 i 23 lutego spotkania Macierzanki nie odbędą się. Na najbliższe spotkanie zapraszamy po feriach, we czwartek 1 marca. Szczegóły wkrótce.

***

Data:  9.02.2012

Temat: Jak przekazać wiarę dzieciom?

Najbliższe czwartkowe spotkanie poprowadzi jedna z Macierzankowych Mam, Ania Ł., mama 3,5 letniej Alicji i rocznego Tomka. Ania chce podzielić się z nami swoją wiedzą i refleksjami na temat przekazywania wiary dzieciom w oparciu o lekturę kilku książek poświęconych tej tematyce. Podczas spotkania zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

  • Przegląd bestsellera „Rodzice w akcji” małżeństwa Gajdów.
  • Elementy Katechezy Dobrego Pasterza w katechezie domowej.
  • Obraz Boga w sercu dziecka.
  • Jak modlić się z dzieckiem?

W planie jest również dyskusja, dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w tym temacie. Zapraszamy!

***

Data:  2.02.2012

Temat: SPOTKANIE MACIERZANKI ODWOŁANE!

Z uwagi na ciężkie warunki pogodowe – zapowiadany duży mróz – spotkanie Macierzanki w najbliższy czwartek wyjątkowo nie odbędzie się.

Zapraszamy w kolejnym tygodniu. Szczegóły wkrótce.

***

Data:  26.01.2012

Temat: INSPIRACJE ŚWIĘTYCH (4): św. Rita

Na najbliższym spotkaniu z cyklu Inspiracje Świętych jedna z mam – Joanna Dudziak – przybliży nam postać św. Rity – niezwykłej świętej – żony, matki, a później zakonnicy, stygmatyczki idącej przez całe życie drogą Bożą. 22-go każdego miesiąca w krakowskim kościele oo. Augustianów odprawiana jest Msza św. ku czci św. Rity z Cascia, z prośbą o jej wstawiennictwo u Boga, w intencjach zgłaszanych przez wiernych. Nic dziwnego, że na tych mszach zjawiają się tłumy ludzi – św. Rita jest bowiem patronką spraw trudnych i beznadziejnych, „świętą od spraw po ludzku niemożliwych”. Jest też opiekunką żon, wdów, matek, zakonnic i młodzieży. Papież Jan Paweł II tak powiedział o Świętej: „Rita to kobieta mocna i niewiasta mądra, o której opowiada nam Pismo Święte. Kobieta, która we wszystkich okolicznościach swojego życia wskazuje, nie tylko słowami, czym jest droga autentycznej świętości, polegająca na naśladowaniu Chrystusa aż po Krzyż”.

***

Data:  19.01.2012

Temat: Kobiece poszukiwania istoty miłości

Spotkanie Macierzanki poprowadzi gościnnie pani Agata Salawa – doradca rodzinny, szczęśliwa żona i matka trójki dorosłych dzieci. W czasie spotkanie zostaną poruszone m.in. następujące zagadnienia: potoczne pojmowanie miłości, niektóre psychologiczne ujęcia miłości, urzeczywistnienie Miłości Boga w życiu człowieka, powołanie do miłości, oraz miłość małżeńska czyli skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania istoty miłości – może to być okazja do zatrzymania się i chwili refleksji w towarzystwie innych mam przy łyku herbaty lub kawy.

***

Data:  12.01.2012

Temat: Rozpoczęcie przygotowań do rekolekcji dla matek z dziećmi

Wzorem lat ubiegłych Macierzanka planuje organizację rekolekcji wielkopostnych dla matek z małymi dziećmi przy parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu. Na najbliższym spotkaniu podejmiemy kwestię przygotowań do rekolekcji. Porozmawiamy zwłaszcza o planowanej tematyce i formie rekolekcji. Zapraszamy wszystkie mamy, które chcą się aktywnie włączyć w organizację tego wydarzenia jak i te, które po prostu chcą się spotkać przy herbacie i niezobowiązująco posłuchać.

***

Data:  5.01.2012

Temat: Nowy Rok bieży – Adoracja i spotkanie

Godz. 10.15 Adoracja Najświętszego Sakramentu (w kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa – ok 20 min.)

Godz. 10.45 Spotkanie w salce

Pierwsze spotkanie w 2012 roku rozpoczniemy modlitwą dziękczynienia za miniony rok i prośby o błogosławieństwo na Nowy Rok. Po adoracji zapraszamy do salki na spotkanie przy herbacie. Przełom roku to – niby nic takiego, a jednak w naszej świadomości coś się kończy, coś się zaczyna… Na spotkaniu porozmawiamy o noworocznych postanowieniach, oczekiwaniach, planach. Będzie można podzielić się własnymi pomysłami na wprowadzanie zmian w życiu i realizację dobrych noworocznych postanowień. Przyjrzymy się też wyzwaniom, które czekają przed nami w rozpoczynającym się roku.