Spotkania

Archiwum: spotkania z 2013 roku

Data:  26.12.2013

Temat: Życzenia świąteczne

Oczywiście najbliższe spotkanie Macierzanki odwołujemy:) Zapraszamy ponownie po Nowym Roku.

Korzystając z okazji chciałybyśmy życzyć Wam wszystkim wytrwałego podążania za Gwiazdą Betlejemską, aby znaleźć Boga, który dla nas stał się Człowiekiem! Spokojnych, pełnych Pokoju i autentycznej Radości Świąt Bożego Narodzenia!

***

Data:  19.12.2013

Temat: Z cyklu JEZUS SPOTYKA KOBIETY: „Spotkanie opłatkowe z Maryją Matką”

Z największą radością zapraszamy Was na najbliższe, wyjątkowe spotkanie Macierzanki. Kto tylko da radę, niech zawita:)

   Rozpoczniemy w Kaplicy Adoracji:
 • 10:00 – modlitwą w ciszy przed Najświętszym Sakramentem
 • 10:15 – Eucharystią w intencji Macierzanki i wszystkich grup mam spotykających się przy parafiach: o Boże błogosławieństwo i szczególną opiekę Świętej Rodziny nad nimi. Mszę św. odprawi tradycyjnie ksiądz Grzegorz Gruszecki.

Po Mszy św. zapraszamy do salki na spotkanie opłatkowe z Maryją Matką:) Przy nakrytym białym obrusem stole, przy dodatkowym nakryciu, zasiądzie ksiądz Grzegorz Gruszecki. W pierwszej części spotkania razem z nim pochylimy się nad tymi fragmentami Pisma św., które przybliżają nam postać Maryi. Kim jest dla nas ta, która odważyła się powiedzieć: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”

W drugiej części spotkania podzielimy się opłatkiem, a także dodamy sobie otuchy i wsparcia na ten gorący przed- i Świąteczny czas.

Zapraszamy szczególnie gorąco!

***

Data:  12.12.2013

Temat: Gry planszowe – stara nowa rozrywka

Gry planszowe to już nie tylko Chińczyk i Eurobiznes. W ostatnich latach rynek gier bardzo się rozwinął. Pojawiło się mnóstwo pozycji, które pozwalają znakomicie spędzić czas z dziećmi. Uczą myślenia oraz pozwalają świetnie się bawić zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Uwaga: gry są w stanie zrzucić z piedestału rozrywek komputer i telewizor!:)

O tym dlaczego i w co warto zagrać z dzieckiem opowie na najbliższym spotkaniu Macierzanki Michał Mrzygłód, miłośnik gier wszelakich. Być może będzie to dla nas jakąś podpowiedzią, co kupić rodzinie pod choinkę…:)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  05.12.2013

Temat: EDUKACJA DOMOWA, czyli jak uczyć dzieci w domu

W najbliższy czwartek na modlitwę NIETYPOWO O GODZ. 11:00 zapraszamy do Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy,
 • godz. 11:05 – modlitwa wspólna,gm
 • godz. 11:20 – spotkanie w salce,

Gośćmi spotkania będą rodzice, którzy postanowili uczyć swoje dzieci w domu: Danuta i Zbigniew Borysowie, którzy robią to już od kilku lat oraz Alicja Gil, która postanowiła rozpocząć Edukację Domową w tym roku. Edukacja domowa, najogólniej rzecz biorąc, jest to nauczanie dzieci przez ich rodziców lub opiekunów oraz wyznaczone przez nie osoby, odbywająca się poza systemem edukacji szkolnej. Bardzo popularna w krajach anglosaskich, w Polsce możliwa od 22 lat, ostatnio coraz bardziej popularna. Edukacja Domowa może przybrać najróżniejsze postacie, zapewne tyle, ile jest rodziców kształcących swoje dzieci. Szczególnie serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Macierzanki, na którym poznamy jej dwa oblicza. Będzie możliwość zadawania pytań!

ZAPRASZAMY SZCZEGÓLNIE GORĄCO!

***

Data:  28.11.2013

Temat: Rozmowy o codzienności

Najbliższe spotkanie Macierzanki rozpoczniemy modlitwą w Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy,
 • godz. 10:15 – modlitwa wspólna,
 • godz. 10:30 – spotkanie w salce,

W najbliższy czwartek spróbujemy lepiej się poznać, podzielić cząstką siebie, wzajemnie ubogacić. Pogadamy sobie o tym, jak sobie radzimy i nie radzimy:) z codziennością. Jak gospodarujemy naszym czasem, co jest dla nas priorytetowe, a na co nigdy nam go nie starcza, choć bardzo nad tym ubolewamy. Czy lubimy naszą codzienność, czy marzymy o tym, żeby ją odwrócić o 180 stopni. Co nas w niej cieszy, a co przeszkadza.

Na to spotkanie zapraszamy szczególnie!!!

***

Data:  21.11.2013

Temat: Z cyklu JEZUS SPOTYKA KOBIETY: „Spotkanie ze św. Elżbietą, Matką Jana Chrzciciela”

Spotkanie Macierzanki rozpocznie się w Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy przed Najświętszym Sakramentem,
 • godz. 10:15 – Eucharystia w intencji wszystkich macierzankowych Róż Różańcowych: za dzieci, mężów, rodziców; o wytrwałość dla nas i dobre owoce tej modlitwy. Mszę św. odprawi, przy naszym czynnym współudziale, ks. Grzegorz Gruszecki.

Po Mszy św., już w salce, spotkanie z ks. Grzegorzem Gruszeckim z cyklu „Jezus spotyka kobiety”. Tym razem spotka Św. Elżbietę, Matkę Jana Chrzciciela. Zwyczajowo rozważać będziemy Pismo św. metodą VÄSTERAS, która polega na początkowej samodzielnej pracy nad tekstem (czytając przyniesiony przez księdza tekst podkreślamy i oznaczamy strzałką zdanie, które zawiera wyraźną wskazówkę dla naszego życia oraz wykrzyknikiem zdanie, w którym odkryjemy nową dla siebie prawdę, której sobie dotychczas nie uświadamialiśmy tak wyraźnie) i późniejszym dzieleniu się (kto będzie chciał) naszymi spostrzeżeniami.

Ksiądz Grzegorz jest duszpasterzem rodzin, ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  14.11.2013

Temat:  „Będziem Polakami”

Czy pojecie patriotyzmu jest dla nas ważne? Czy jesteśmy dumni, że w naszych żyłach płynie polska krew? Czy szanujemy symbole narodowe, tradycje i obyczaje naszego kraju? Czy śpiewamy w rodzinie pieśni patriotyczne?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w duchu patriotycznym, które poprowadzą mama-patriotka Ania Cepuch i historyk Przemek Nagel. Podczas spotkania, przy dźwiękach gitary i innych instrumentów muzycznych, poznamy historię Polski walczącej oraz porozmawiamy na temat naszego patriotyzmu. Będzie też można sobie pośpiewać piersią pełną:)

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Wspólnie z naszymi pociechami przygotujemy kotyliony i flagi – symbole naszej polskości.

Gorąco zapraszamy!

***

Data:  07.11.2013

Temat: O porządku i porządkach

W najbliższy czwartek na modlitwę zapraszamy do Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy,
 • godz. 10:15 – modlitwa wspólna,
 • godz. 10:30 – spotkanie w salce.

Czy jest możliwy porządek w domu, w którym mieszkają dzieci? Jak sprzątać, żeby przy niewielkim nakładzie czasu nasz dom wyglądał schludnie i czysto? Jak zmywać podłogę, żeby nie było smug?

O próbach sięgania głębiej podczas „konserwacji powierzchni płaskich” opowie na najbliższym spotkaniu Macierzanki Maja Kowal. Maja jest żoną od 12 lat, mamą 5 synów, gospodynią domową, nauczycielem, biologiem…

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  30.10.2013

Temat: SPOTKANIE MACIERZANKI ODWOŁANE!

Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 listopada – serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na jego temat wkrótce.

***

Data:  24.10.2013

Temat: Z cyklu JEZUS SPOTYKA KOBIETY: „Spotkanie z Samarytanką”.

   Spotkanie Macierzanki rozpocznie się w Kaplicy Adoracji:
 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy przed Najświętszym Sakramentem,
 • godz 10:15 – Eucharystia w intencji wszystkich macierzankowych małżeństw, zwłaszcza tych przeżywających kryzys, za mężów i żony, o Boże błogosławieństwo i Dary Ducha św., które pomogą im wzrastać w obranym powołaniu. Mszę św. odprawi, przy naszym czynnym współudziale, ks. Grzegorz Gruszecki.

Po Mszy św. zapraszamy do naszej salki na spotkanie z ks. Grzegorzem Gruszeckim, kapłanem z 21-letnim stażem, duszpasterzem rodzin, autorem pracy „Macierzyństwo w nauczaniu Jana Pawła II”.

To kolejne spotkanie z cyklu „Jezus spotyka kobiety”. Tym razem spotka Samarytankę. Tradycyjnie już rozważać będziemy Pismo św. metodą VÄSTERAS, która polega na początkowej samodzielnej pracy nad tekstem (czytając przyniesiony przez księdza tekst podkreślamy i oznaczamy strzałką zdanie, które zawiera wyraźną wskazówkę dla naszego życia oraz wykrzyknikiem zdanie, w którym odkryjemy nową dla siebie prawdę, której sobie dotychczas nie uświadamialiśmy tak wyraźnie) i późniejszym dzieleniu się naszymi spostrzeżeniami. Oczywiście wszystko w dowolności:) To świetna metoda pracy dla mam z małymi dziećmi!

ZAPRASZAMY!

***

Data:  17.10.2013

Temat: „Dalecy dłoniom, zawsze bliscy sercu…” Macierzankowy Dzień Dziecka Utraconego.

Od 1998 roku w USA oraz na zachodzie Europy, a w Polsce od 2004, październik jest miesiącem pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Na najbliższym spotkaniu Macierzanki wrócimy pamięcią i modlitwą do tego dnia, a także do naszych Aniołków…

Naszym gościem będzie Maria Hornowska-Stoch, psycholog, żona Tomka, mama Zosi (4 lata) i Małgosi (prawie 6 miesięcy), mama po stracie Jaśka. Prowadzi wywiady z kobietami po stracie, aby lepiej zrozumieć to zjawisko i móc działać na rzecz zmian o charakterze systemowym.

Maria opowie o tym, czym z perspektywy psychologicznej jest strata dziecka i jakie może ona mieć konsekwencje. Szczególnie skupi się na sposobach radzenia sobie z doświadczeniem straty, w jakim celu i jak dbać o siebie. Postara się również odnieść do szczególnie trudnych chwil, a także reakcji otoczenia społecznego.

To trudne doświadczenie dotknęło wiele z nas, mam otwartych na życie, każde życie, także to krótkie. Na końcu spotkania będzie czas, abyśmy podzieliły się własnymi wspomnieniami o dzieciach, które odeszły. Może wspólnie uda nam się zastanowić nad tym co zrobić, by ciut mniej bolało…

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie!

***

Data:  10.10.2013

Temat: Z cyklu POSTACIE ŚWIĘTYCH: Święty Michał Archanioł

W najbliższy czwartek na modlitwę zapraszamy do Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy,
 • godz. 10:15 – modlitwa wspólna,
 • godz. 10:30 – spotkanie w salce.

Naszym gościem będzie ks. Roman Chyliński, który ukończył studia resocjalizacji na UJ w Krakowie, a potem studia doktoranckie z liturgiki na KUL w Lublinie. Ksiądz Roman jest michalitą, należy do zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Pawlikowicach. Jako znawca tematu przybliży nam postać św. Michała Archanioła, a może także o pozostałych Archaniołów: Rafała i Gabriela. Niedawno w tym temacie udzielił wywiadu Małopolskiej „Niedzieli”.
GORĄCO ZAPRASZAMY!

***

Data:  03.10.2013

Temat: Z cyklu ŚWIADECTWA: „moje powołanie do miłości”.

Najbliższe spotkanie Macierzanki rozpoczniemy w Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – modlitwa w ciszy,
 • godz. 10:15 – modlitwa wspólna,
 • godz. 10:30 – spotkanie w salce.

A na spotkaniu Ada powie świadectwo swojego nawrócenia, dochodzenia do Boga poprzez służbę. ZAPRASZAMY!

***

Data:  26.09.2013

Temat: Z cyklu JEZUS SPOTYKA KOBIETY: „Spotkanie z Marią Magdaleną”.

Spotkanie Macierzanki rozpocznie się Eucharystią w intencji Ewy Krzowskiej i jej rodziny. Msza św. odbędzie się w Kaplicy Adoracji o godz. 10:00, a odprawi ją, przy naszym czynnym współudziale, ks. Grzegorz Gruszecki.

Po Mszy św. zapraszam do naszej salki na spotkanie z ks. Grzegorzem Gruszeckim, kapłanem z 21-letnim stażem, duszpasterzem rodzin, autorem pracy „Macierzyństwo w nauczaniu Jana Pawła II”.

To pierwsze spotkanie z cyklu „Jezus spotyka kobiety”. Tym razem spotka Marię Magdalenę. Będą to warsztaty z tekstem ewangelicznym, podobnie jak na spotkaniu będącym zapowiedzią cyklu, które odbyło się 20 czerwca.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  19.09.2013

Temat: Czy pieluchy wielorazowe to coś dla mojego dziecka?

W najbliższy czwartek na Macierzance pogadamy sobie na banalny acz bliski nam temat PIELUCH (wielorazowych, żeby dodać tematowi pieluch trochę głębi:) Wspólnie z naszymi ekspertkami zastanowimy się jakie pieluchy wybrać dla dziecka, jak wygląda codzienność pieluchowa i czy to naprawdę się opłaca.

Spotkanie poprowadzą:

  • Agata Kruś – mama dwóch chłopców, doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich, pasjonatka rękodzieła:) Profesjonalistka w eko-tematach.
  • Macierzankowa mama Baszka Sikora – nieco zwariowana kobietka, żona Bogumiła, mama Weroniki i Marysi. Wiele radości czerpie z pracy nauczycielki, choć woli czas spędzać w domu gotując i przepychając krany:) W życiu przyświeca jej maksyma, że każdy dzień jest wielkim świętem. A co dla nas dziś najważniejsze – Baszka nie boi się kupy, więc przy drugiej córci przerzuciła się na pieluchy wielorazowe i zgodziła się podzielić z nami własnym doświadczeniem.
 • Marysia Gałęziowska, żona Kuby i mama Józka. Wspaniała, ciepła, nietuzinkowa i kochana kobietka, wszechstronnie uzdolniona, DOBRA osoba z wielkim sercem – jak mówią o niej przyjaciele. Doświadczona w kwestii pieluch wielorazowych. Zawodowo Marysia uczy obcokrajowców języka polskiego.

ZAPRASZAMY zaczerpnąć wiedzy na temat pieluch wielorazowych, a także poznać i pobyć w gronie niebanalnych osób, uszczknąć trochę z ich pasji i niespożytej energii!

Gdyby ktoś chciał podzielić się swoim doświadczeniem w temacie pieluch – serdecznie do tego zachęcamy!

***

Data:  12.09.2013

Temat: Warsztaty pro-life

Najbliższe spotkanie Macierzanki poprowadzi Agnieszka Strzoda – silnie zaangażowana pro-life współorganizatorka rekolekcji dla mam z dziećmi i mam w stanie błogosławionym WYBIERAM ŻYCIE.

Będą to warsztaty pro-life, podczas których podzielimy się naszymi emocjami z czasu, kiedy zaszłyśmy w pierwszą ciążę. Zastanowimy się w jaki sposób najlepiej postrzegać kobietę w ciąży, by czuła się dobrze. Porozmawiamy w jaki sposób można rozmawiać z feministkami, które głoszą hasła „wolnego wyboru” i „prawa do własnego brzucha”.

Serdecznie zapraszamy!

***

Data:  05.09.2013

Temat: Moja wakacyjna miłość Boga

A zatem nadszedł czas na inne niż wakacyjne przyjemności – spotkania Macierzanki:) Miło będzie wszystkie Was zobaczyć po tych dwóch, jakże dłuuugich, miesiącach. Chciałabym, żeby to nasze pierwsze spotkanie było zupełnie luźne – bez spinania się, gości i innych zobowiązujących „rzeczy”.

Rozpocznie się ono Adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 10:00 w Kaplicy Adoracji:

 • godz. 10:00 – adoracja osobista w ciszy w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa,
 • godz. 10:15 – wspólna modlitwa (ok. 20 min.),
 • godz. 10:45 – spotkanie w salce.

A potem zapraszam na zwykłe, spokojne spotkanie, podczas którego będziemy mogły swobodnie sobie porozmawiać przy herbatce, lepiej się poznać, powspominać wakacje, poopowiadać co się u nas przez ten czas zmieniło. Z największą radością poznamy nowe mamy:) Niech motywem przewodnim tych rozmów będzie nasza relacja z Bogiem podczas wakacji. Z jednej strony w ten spokojny czas możemy jej więcej poświęcić, z drugiej – jakoś tak trudniej się zebrać…

***

Data:  lipiec-sierpień 2013

Temat: PRZERWA WAKACYJNA

Na czas wakacji zawieszamy czwartkowe spotkania Macierzanki.

Życzymy udanych urlopów i dobrze spędzonego czasu z rodziną. Być może uda nam się spotkać w tym czasie na spacerze z dziećmi lub na placu zabaw…? Dawajcie znać, jak przyjdą na świat nowe maleństwa:)

Zapraszamy na kolejne spotkania Macierzanki we wrześniu – dokładny termin i temat podane zostaną pod koniec wakacji.

***

Data:  27.06.2013

Temat: Przedwakacyjne podsumowania i plany na przyszłość

Nie bez dozy smutku zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie Macierzanki.

O godz. 10:00 odprawiona zostanie dla nas Msza św. w Kościele św. Józefa w intencji Kasi, mamy Ewci.

Po Mszy św. spotkamy się

 • w przypadku pięknej pogody w Parku Bednarskiego (można wziąć ze sobą koc);
 • w przypadku brzydkiej pogody – w naszej salce.

Porozmawiamy o ważnych sprawach macierzankowych: popołudniowych spotkaniach Macierzanki, liderowaniu od września, Waszym ewentualnym zaangażowaniu, towarzyskich spotkaniach wakacyjnych, itp. ZAPRASZAMY!

***

Data:  20.06.2013

Temat: Co słychać u Marty i Marii?

W najbliższy czwartek najserdeczniej zapraszamy na spotkanie Macierzankowe, którego gościem będzie ksiądz Grzegorz Gruszecki. Księdza Grzegorza większość z nas zna z tegorocznych rekolekcji.

Ks.Grzegorz Gruszecki:

 • kapłan, który od 21 lat dzieli się radością swego powołania;
 • od 5 lat pełni posługę ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej;
 • duszpasterz rodzin, autor pracy pt. „Macierzyństwo w nauczaniu Jana Pawła II”.

Najbliższe spotkanie będzie preludium do całego cyklu, jaki ksiądz Grzegorz poprowadzi dla nas od września, w temacie spotkania Jezusa z postaciami biblijnymi.

W najbliższy czwartek wrócimy do spotkania Jezusa z Martą i Marią. Będą to warsztaty z tekstem ewangelicznym, podsumujemy też nasze przemyślenia rekolekcyjne.

Przyjdźcie koniecznie!

***

Data:  06.06.2013

Temat: Małżeństwo w oczach Boga

W najbliższy czwartek zapraszamy na spotkanie na temat ról w małżeństwie.

Zastanowimy się jak Pan Bóg wyobrażał sobie małżeństwo i jak nas do tego stworzył. I co robić gdy mąż w naszym przekonaniu zapomina, że jest „głową rodziny”. I czy chcemy, żeby głowami naszych rodzin byli nasi mężowie…?

Naszym dyskusjom towarzyszyć będzie małżeństwo z 30-letnim stażem: Anna i Henryk Sekułowie (prowadzący m.in. kursy dla małżeństw w Kamieniołomie przy Parafii św. Józefa). Spotkanie poprowadzą macierzankowe mamy z brzuszkami:): Jagienka Nowak i Ania Łysiak.

Bardzo prosimy wziąć ze sobą Pismo św., tak, żeby każdy miał dostęp do tekstu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  30.05.2013

Temat: Boże Ciało – spotkanie odwołane

Zapraszamy do licznego udziału w procesjach eucharystycznych:)
Najbliższe spotkanie Macierzanki odbędzie się 6 czerwca – serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na jego temat wkrótce.

***

Data:  23.05.2013

Temat: MACIERZANKOWY DZIEŃ MATKI

Serdecznie zapraszamy na Macierzankowy Dzień Matki, który w tym roku uczcimy 23 maja. Grupa Macierzanka skupia mamy, a zatem to dla nas wyjątkowe święto! Uczcijmy je należycie:)

Rozpoczniemy o godz. 10:15 Nabożeństwem Majowym przed figurką Maryi znajdującą się przed wejściem do Kamieniołomu.

Po Majówce zapraszam wszystkich do Kamieniołomu. A tam:

 • spotkanie z Panią Łyżeczką, autorką książki „Gdy dom jest światem”. Książka ta pełna jest śmiechu dzieci, rozmów, cichych wieczorów i wspomnień. Jest tu wszystko, co musi być w wymarzonym domu: stół jako serce, dziecięce zabawki, kredki, kolejka z pociągiem, lampy z ciepłym światłem na jesienne wieczory, herbata z sokiem porzeczkowym, stary kredens, zioła, modlitwa, zdjęcia…. Jest letnia wyprawa, jesienny spacer z dziećmi i wieszanie prania z filozoficznymi przemyśleniami. Jest mnóstwo pytań, na które trzeba szybko szukać odpowiedzi i mnóstwo odpowiedzi, których dorośli szukać by mogli daremnie przez czas długi. A zatem świat znany chyba każdej z nas, opisany w piękny, można by powiedzieć nawet poetycki, sposób.

  Pani Łyżeczka opowie nam o tym świecie podczas Macierzankowego Dnia Matki, a także podzieli się z nami swoim antidotum na codzienną monotonię, samotność, zmęczenie…

  WAŻNE: podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie;

 • suto zastawiony stół:) (chętnie rozłożymy na nim upieczone przez Was ciasta:);
 • przyjemna atmosfera w specjalnie przygotowanej na tą okazję sali;
 • profesjonalna opieka dla naszych pociech, taki mini Dzień Dziecka (animatorzy zabaw dziecięcych z chustą animacyjną, programem zabaw muzycznych, plastycznych, multimedialnych i innych dostosowanym do potrzeb maluchów. Będzie nawet opieka dla tych najmłodszych, jeszcze nie chodzących dzieci. A to wszystko, żebyśmy my, mamy, miały 1,5 godz. spokojnego upajania się macierzyństwem:);
 • będą także zdjęcia – zarówno naszych pociech, jak i mam;

Jak świętować to świętować! Niech takim widocznym, świątecznym motywem przewodnim naszego Dnia Matki będzie sukienka lub spódnica albo choćby korale, a najlepiej – i jedno, i drugie 🙂
Zapraszamy wyjątkowo gorąco!

Niech się stawi w pełnej gotowości do świętowania każda mama:)

***

Data:  16.05.2013

Temat: Z cyklu: ŚWIADECTWA „moje powroty do pracy zawodowej po urodzeniu dziecka”

Wiele z nas ma dylematy w rodzaju:

 • czy i kiedy wracać do pracy zawodowej po urodzeniu dziecka
 • czy dobrze zrobiłam wracając tak szybko do pracy zarobkowej
 • czy dobrze robię będąc tak długo z dzieckiem zamiast wracać do pracy zawodowej

Temat jest trudny, dróg wiele i nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na te pytania, ani jednej jedynej słusznej drogi życiowej dla każdego.

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki usłyszymy świadectwo Weroniki o jej powrotach do pracy zawodowej, a także same spróbujemy podzielić się naszymi doświadczeniami w tej kwestii. Być może to spotkanie przybliży nas do rozeznania własnej drogi…

Weronika prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą pięciorga dzieci, natomiast zawodowo dyrektorem Przedszkola i Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Sternik „Źródło”. Czterokrotnie już wracała do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim i – raz krótszym, raz dłuższym – urlopie wychowawczym, zatem ma na interesujący nas temat sporo do powiedzenia.

Bardzo gorąco zapraszamy na to spotkanie!

***

Data:  09.05.2013

Temat: Jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu?

Najbliższe spotkanie Macierzanki będzie warsztatem na temat „Jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu?” Spróbujemy odpowiedzieć sobie na kilka pytań w rodzaju: Czy Kościół to tylko nakazy i zakazy? Jak przedstawić młodemu człowiekowi Boga? Koordynatorem całości będzie jedna z macierzankowych mam, Agnieszka Strzoda, szczególnie zainteresowana ww. tematem i zgłębiająca wiedzę w tych kwestiach. Prywatnie Agnieszka jest żoną Michała, mamą niezwykle zaciekawionej światem Karolinki i maleńkiego Andrzejka.

Serdecznie zapraszamy!

***

Data:  02.05.2013

Temat: Majówka z Gabriele Kuby!

Wyjątkowo w tym roku zapraszamy, i to szczególnie gorąco, 2 maja na bezprecedensowe spotkanie Macierzanki. Spotkanie będzie miało charakter majówki. Największą atrakcją tejże będzie niepowtarzalny gość – odwiedzi nas Gabriele Kuby!!! Gabriele przyjdzie na spotkanie jako jedna z nas – nie będzie miała przygotowanego wykładu czy przemówienia, po prostu chce z nami posiedzieć, zaczerpnąć sił od nas, naszych dzieci, naszych rodzin. My natomiast mamy niepowtarzalną okazję poznać tą niezwykłą kobietę, podpytać ją o to i owo, porozmawiać. Jeśli będzie pogoda – pójdziemy do Parku Bednarskiego (warto przyjść z kocem), jeśli nie będzie – spotkamy się w salce przy herbacie. Śmiało przychodźcie z dziećmi i mężami.

Gabriele Kuby – socjolog, pisarka, publicystka, z wielką odwagą i precyzją krytykująca przeseksualizowaną kulturę Zachodu. Gabriele całą swoją pracę poświęca temu, by takie normalne rodziny jak nasze mogły istnieć, aby społeczeństwo wychowywało ludzi na zdolnych do założenia i trwania w związku małżeńskim, który stanowi najlepsze miejsce dla wychowywania dzieci! Cała jej praca, jej wysiłek, jej książki i wykłady to ratowanie rodziny, a zatem ratowanie przyszłości.

Obserwujemy w Polsce, że procesy o których mówi i pisze dokonują się w zawrotnym tempie na naszych oczach. Coraz więcej polskich studentów uczestniczy w kursach gender studies, programy telewizyjne pisane są pod dyktando homolobby. Mimo iż, „seksualizacja dzieci i młodzieży jest sprzeczna z ich rozwojem hormonalnym” seksedukatorzy wchodzą do polskich szkół i planują szturm również na przedszkola.

Gabriele Kuby alarmuje, że przestrzeń do sprzeciwu wobec tych nacisków zawęża się na świecie coraz bardziej. UE i ONZ przeznaczają zawrotne sumy na forsowanie polityki genderowej, jakie zatem korzyści odnosi społeczeństwo w wyniku tych kosztownych działań? Kim są ich beneficjenci? Jak każda rewolucja, i ta zbiera swoje ofiary. Dlaczego ludzie właściwie tego nie zauważają? Dlaczego nie ma zorganizowanego oporu?

„Znajdujemy się na równi pochyłej w stronę nowego totalitaryzmu”. G. Kuby przypomina za E. Stein „Kto szuka Prawdy, znajduje Boga.”

Kto nie wyjeżdża w tym czasie z miasta niech koniecznie przybywa!!!

***

Data:  25.04.2013

Temat: Kwietniowa majówka pt. Jak zadbać o swoje ciało będąc mamą…

W kolejny czwartek zapraszamy do Parku Bednarskiego na kwietniową majówkę:) Spotykamy się o 10:00 przy wejściu do salki macierzankowej, na spóźnialskich czekamy tam do 10:15 (potem będzie można nas znaleźć w Parku Bednarskiego przy placu zabaw). Na łonie natury Ala Gil (nauczycielka tańca, mama czwórki dzieci) pokaże nam jak pracować z ciałem, żeby udźwignąć ciężar bycia mamą:) Koniecznie weźcie karimatę lub koc i ubierzcie się wygodnie, najlepiej w dres. Spróbujemy zorganizować pomoc do opieki dla naszych dzieci.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

***

Data:  18.04.2013

Temat: Moja wartość w oczach świata i w oczach Boga

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Dominikaninem o. Dawidem Kołodziejczykiem. Ojciec Dawid jest ekonomem klasztoru, opiekunem kursu przygotowującego do małżeństwa, duszpasterzem Dominikańskiego Duszpasterstwa Rodzin. Prywatnie to osoba do tańca i do różańca – dzieci za nim przepadają, bo potrafi być jak oni, pójść na całego w dziecięcą zabawę, a z drugiej strony w każdej chwili jest gotowy na długie i głębokie dyskursy teologiczne.

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki o. Dawid podejmie zaproponowany przez nas temat porównywania się z innymi, także w wierze i szukania swojej wartości w oczach Pana Boga. GORĄCO ZAPRASZAMY!

***

Data:  11.04.2013

Temat: To i owo o porodach domowych

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie Macierzanki.

Naszym gościem będzie Kasia Kramek – wspaniała kobieta, żona i mama trójki dzieci – która spróbuje nam przybliżyć temat porodów domowych. Kasia ma szczególne doświadczenie, ponieważ pierwsze swoje dziecko urodziła w szpitalu przez cesarskie cięcie, drugie – również w szpitalu, ale siłami natury, natomiast trzecie – siłami natury w domu. ZAPRASZAMY!

***

Data:  04.04.2013

Temat: Integrujemy się śpiewająco

Najbliższe spotkanie Macierzanki rozpocznie się Adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 10:00 w Kaplicy Adoracji: c

 • godz. 10:00 – adoracja osobista w ciszy w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa,
 • godz. 10:15 – wspólna modlitwa (ok. 20 min.),
 • godz. 10:45 – spotkanie w salce.

A na spotkaniu spróbujemy się lepiej poznać i… trochę wspólnie pośpiewać. Wszytskie grające mamy prosimy o przyniesienie instrumentów, a także – kto może – instrumentów dla dzieci.Przybywajcie! Zapraszamy!

***

Data:  28.03.2013

Temat: WIELKI CZWARTEK – spotkanie odwołane

Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 kwietnia – serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji na jego temat wkrótce.

***

Data:  21.03.2013

Temat: Jak odnaleźć się na nowo we własnym ciele…?

Wybierając karierę mamy podjęłaś najlepszą decyzję (po decyzji o ślubie…) w swoim życiu.

Jednak ta najwspanialsza droga przekłada się na codzienne zmęczenie, pieluchy, podcieranie małych nosków (i nie tylko nosków:-), zarwane noce (o „wychodnym” nie wspomnę…). Jak w tym czasie, kiedy często musimy zapominać o sobie i własnych potrzebach, by troszczyć się o potrzeby naszych najbliższych, nie zatracić kontaktu z samą sobą, z własnym ciałem i z Bogiem? Jaki jest Boży zamysł dla mojego rozwoju duchowego i dojrzewania w przeżywaniu kobiecości w tym wyjątkowym okresie mojego życia? Czy istnieje „pieluchowa mistyka”? Jak zadbać o swoje ciało i jego kondycję będąc mamą na pełen etat? Jak odnaleźć się na nowo we własnym ciele – ciele kobiety, która otwarła się na życie…

Najbliższe spotkanie Macierzanki rozpocznie się Adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 10:15 w Kaplicy Adoracji.

Potem idziemy wyjątkowo do KAMIENIOŁOMU!, gdzie powyższe tematy podejmiemy ok. 10:45 razem z naszym gościem, nauczycielką tańca: Alicją Gil. Prywatnie Ala jest szczęśliwą żoną, mamą czwórki dzieci.

Oprócz słuchania będzie również warsztat pracy z ciałem, dlatego prosimy zabrać wygodny strój (dres + grube skarpetki). Ze względu na warsztat zorganizujemy również opiekę dla dzieci.

Przyjdź koniecznie zainaugurować z nami wiosnę 🙂

***

Data:  14.03.2013

Temat: Z cyklu: ŚWIADECTWA „o uzdrowieniu z choroby i o życiu w obfitości”

Ewa ma 34 lata, w tym roku obchodzi z mężem 10-tą rocznicę ślubu, ma trójkę dzieci: ośmioletnią Zuzię, pięcioletniego Adasia i półtorarocznego Antosia. W ósmym miesiącu ciąży z Antosiem rezonans wykazał u niej dużego guza w mózgu i jeszcze tego samego dnia miała dwie operacje: cesarskie cięcie oraz usunięcia guza. Potem serie uciążliwej chemioterapii i radioterapii. Na Mszy św. o uzdrowienie ks. John Bashabora wskazał Ewę jako tą, którą Pan Jezus uzdrowi z choroby…

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki Ewa chciałaby opowiedzieć:

 • o tym, jak życie przewraca się do góry nogami wtedy, gdy się najmniej tego spodziewamy;
 • o tym, że Pan Bóg jest najlepszym lekarzem;
 • i o tym, że jesteśmy powołani do tego, by być szczęśliwi.

Bardzo gorąco zapraszamy na to spotkanie!

***

Data:  07.03.2013

Temat: W każdym z nas Bóg złożył swoje piękno…

Czy kobieta musi być piękna? Jak być piękną? Co jest ważne – to, co nosimy w sobie, czy to, co widzą inni? Czy jest możliwe połączenie jednego z drugim?

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki na te i inne pytania dotyczące kobiecego piękna odpowie pani Elżbieta Michalska – wizażystka.

Pani Ela ze swojej pasji wydobywania piękna z ludzi uczyniła zawód doradcy wizerunku. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń i warsztatów sztuki interpretacji siebie za pomocą stroju, mowy ciała, sposobu poruszania się, mówienia, psychologii barw, które prowadzi już 13 lat. W ciągu ostatnich 15 lat pomogła wielu osobom wykreować swój wizerunek. Była wizażystką marki kosmetyków kolorowych Max Factor. Stworzyła autorski program kreowania wizerunku osób niewidomych i niedowidzących. Od kilku lat szkoli różne grupy zawodowe, od pracowników obsługi klienta, poprzez doradców finansowych oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla. Fascynuje się poznawaniem ludzi i prezentowaniem im, jak w sposób zgodny z naturą wykorzystywać swoje wrodzone piękno, wydobywać z siebie harmonię barw i kształtów tworzących styl. Od kilku lat prowadzi rekolekcje o odkrywaniu własnego piękna.

UWAGA: Na tym spotkaniu będzie opieka dla dzieci! Gorąco zapraszamy!

***

Data:  28.02.2013

Temat: „Radość wiary”, czyli Rekolekcje Wielkopostne dla mam z małymi dziećmi

W najbliższy czwartek spotkanie w salce nie odbędzie się. W zamian SERDECZNIE ZAPRASZAMY na zorganizowane przez nas już po raz piąty Rekolekcje Wielkopostne. Szczegóły poniżej.

***

Data:  21.02.2013

Temat: Integrujemy się i „dopinamy” Rekolekcje Wielkopostne

Cenimy Macierzankę za różne dobra: za cenną wiedzę, jaką dzielą się z nami nasi goście, za możliwość „wygadania się” i spędzenia miło przedpołudnia, za duchowy wzrost, itp. Jednak to, co jest bodaj najważniejsze, to RELACJE! Gdyby nie dobre stosunki miedzy nami, wzajemny szacunek, troska o siebie, przyjaźń, Macierzanka nie byłaby tym, czym jest.

Dlatego w najbliższy czwartek spróbujemy się trochę bardziej poznać, a jednocześnie „dopiąć” przygotowania do największego macierzankowego wydarzenia – Rekolekcji Wielkopostnych. Spotkanie poprowadzi Renia Sewiłło-Pezda, która również koordynuje działania związane z rekolekcyjną Eucharystią, więc oprócz integracji jednocześnie omówimy ten rekolekcyjny wątek.

Rozpoczniemy wyjątkowo w Kaplicy Adoracji o godz. 10:15 modlitwą w intencji tegorocznych rekolekcji.

 • godz. 10:15 – wspólna modlitwa w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa (ok. 20 min.)
 • godz. 10:45 – spotkanie w salce

Serdecznie zapraszamy!

***

Data:  14.02.2013

Temat: Wprowadzenie w Wielki Post

Na początku Wielkiego Postu odwiedzi nas ks. Roman Chyliński, michalita. Spotkanie to będzie wprowadzeniem w ten tak istotny czas pokuty przygotowujący nas do przeżycia najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – świąt Wielkanocy.

Ks. Roman ukończył studia resocjalizacji na UJ w Krakowie, a potem studia doktoranckie z liturgiki na KUL w Lublinie. Warto również dodać, że spotykał się on już z macierzankowymi mamami w 2009r. i z ogromną radością odwiedzi nas znowu.

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie!

***

Data:  07.02.2013

Temat: Z cyklu: ŚWIADECTWA „małżeństwo – nierozerwalny sakrament”

Na najbliższym spotkaniu Macierzanki usłyszymy świadectwo Toli i Dawida dotyczące ich nieustannej walki o uzdrowienie sakramentalnego małżeństwa.

Tola i Dawid piszą o sobie:
„Jesteśmy małżeństwem z 7 letnim stażem, mamy dwie córeczki i siebie nawzajem. Każdego dnia staramy się żyć w miłości, jak to wychodzi? Raz gorzej, a raz lepiej. Naszym zdaniem ważne jest tylko żeby do przodu, o krok bliżej do nieba”.

Warto przygotować sobie pytania do gości. Zapraszamy gorąco!

***

Data:  31.01.2013

Temat: Malinki, czosnek, ziółka…, czyli jak leczyć siebie i dzieci domowymi sposobami.

Na pierwszym po feriach zimowych spotkaniu Macierzanki spróbujemy podzielić się własnymi, sprawdzonymi sposobami leczenia kataru, kaszlu, gorączki i innych dolegliwości.

Odwiedzi nas Agi Hanczakowska, macierzankowa mama trójki chłopaków, która zna więcej niż przeciętnie domowych sposobów wychodzenia z chorób.

Po spotkaniu, ok. 11:30, zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w organizację tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych. Zapraszamy!

***

Data:  17.01.2013

Temat: PRZERWA FERYJNA

Spotkania Macierzanki nie odbywają się w czasie ferii zimowych. Najbliższe spotkanie odbędzie się 31 stycznia – serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na jego temat wkrótce.

***

Data:  10.01.2013

Temat: Zmiany w Macierzance – nowa liderka i ekipy zadaniowe

Z początkiem roku często próbujemy ogarnąć myślą przyszłość, snujemy plany, robimy dobre postanowienia, wprowadzamy zmiany. I w naszej – Macierzankowej – rzeczywistości przyszedł czas na zmiany. Agnieszka Syzdół przekaże funkcję liderki Adrianie Ciecierskiej – Cygan. Na spotkaniu podejmiemy również kilka organizacyjnych kwestii związanych z funkcjonowaniem Macierzanki, w tym m.in. utworzenie ekip zadaniowych. Jeśli czujecie, że macie w sobie zapał, energię, możliwości, chęci czy po prostu potrzebę podzielenia się z innymi mamami odrobiną swojego czasu i talentami, to zachęcamy do aktywnego współtworzenia Macierzanki.

Zapraszamy wszystkie mamy, które chciałyby zaangażować się bardziej w działalność Grupy Mam!

***

Data:  03.01.2013

Temat: Hej kolęda, kolęda!

 • godz. 10.15 – wspólna modlitwa w Kaplicy Adoracji przy kościele św. Józefa (ok. 20 min.)
 • godz. 10.45 – spotkanie w salce

Pierwsze spotkanie w Nowym – 2013 – Roku rozpoczniemy modlitwą w Kaplicy Adoracji. Będziemy dziękować Bogu za miniony rok i prosić o błogosławieństwo na czas, który przed nami. Potem zapraszamy do salki na wspólne kolędowanie i okołoświąteczne rozmowy przy herbacie. Mile widziane instrumenty muzyczne, mocne głosy czy śpiewniczki 🙂

Zapraszamy serdecznie mamy wraz z dziećmi!